PRO BEZPEČNOST
PRO BEZPEČNOST
Kdy je povinný a jak to řeší ROOFIX?
Ročně dochází v Česku k přibližně 2000 pracovním úrazům způsobeným pádem z výšky, často ze střech. Zabezpečení střechy jednoduchým záchytným systémem může těmto úrazům předejít. Pokud jste střechař, projektant nebo investor, zabezpečení střechy je klíčové pro vaše dobré jméno i zákonnou odpovědnost. S ROOFIX® máte jistotu 100% ochrany.
Potřeba záchytného systému vychází ze základních požadavků na stavby, které definují zejména nařízení vlády č. 362/2005 Sb. O bližších požadavcích pro práci s nebezpečím pádů a v § 5 písmena c) vyhlášky č. 309/2006 sb. o bezpečnosti práce a ochrany zdraví zaměstnanců.
Zaměstnavatel je povinen zajistit svým zaměstnancům ochranu proti pádu z výšky použitím ochranné případně záchytné konstrukce nebo použitím OOPP proti pádu, a to nejen po obvodu střechy ale i do světlíků, technologických i jiných otvorů přesahujících v jednom směru 25cm.
Riziková zóna je definována vzdáleností 1,5m od okraje možného pádu (hrana střechy, světlík, prostupy). V této zóně se není možné pohybovat bez zajištění. Toto nařízení vychází z normy ČSN EN 7 9 5: 2013
Záchytný systém je základní prvek ochrany při práci ve výškách. Slouží k zajištění pracovníků na střechách komerčních a obytných budov při údržbě, instalaci fotovoltaiky či kontrolách střešních plášťů. Důležité je i používání osobních ochranných prostředků (OOP) jako helmy a postroje. Kombinace záchytných systémů a OOP zajišťuje maximální bezpečí.
Zákon vyžaduje ochranu pracovníků před pádem při práci na střechách, pokud hrozí sklouznutí nebo pád ze střešního pláště. Zajištění je povinné u střech se sklonem nad 25 stupňů nebo u rizikových okrajů. U nových a rekonstruovaných střech musí být zajištění proti pádu podle normy ČSN 73 1901.
JSME RÁDI, ŽE JSTE S NÁMI
TÝM BP COLOUR